Szakmakalauz


A jó szakma felér egy diplomával!

Ezen az oldalon az iskolánkban választható kereskedő szakmákkal ismerkedhetnek meg részletesebben:

 

Kereskedő

Aki azt gondolja, hogy a kereskedő feladata csak abból áll, hogy valamit olcsón megvenni, majd drágábban eladni valakinek, távol áll a kereskedő szakma lényegétől. Ez csak egy véletlenszerű, egyszeri alkalomra szól. Azonban jót és jól eladni, egészen mást jelent: egy minőségi folyamatot, melynek során a kereskedő üzlethelyiséget alakít ki és üzemeltet, reklámtevékenységet folytat, megrendel, tárol, elrendez, ajánl, népszerűsít, mindezt udvariasan, türelmesen, megfelelően kezelve a jó és (a nem is ritka) rossz vevőket. A szakma előnye a sokszínűség és a változatosság. Alázat, becsületesség, tisztelet, szavahihetőség és magabiztosság az igazi kereskedő ismérvei.

Képzés időtartama: 2 év.

Gyakorlat: 13. évfolyam után 160 órás összefüggő nyári szakmai gyakorlat.

A tanulóink jogosultak a diákkedvezményekre, például diákigazolványra és iskoláztatási támogatásra. Ha még nem rendelkeznek szakképesítéssel, a képzés ingyenes.

Képzés szintje: emelt szintű szakképzettség.

A sikeres érettségi vizsga után 1 év alatt sajátíthatja el a kereskedő végzettséghez szükséges elméleti és gyakorlati ismereteket.

Kereskedelmi végzettséggel betölthető munkakörök:

-       Kereskedelmi ügyintéző,

-       Ajándékkereskedő,

-       Divatáru kereskedő,

-       Állatkereskedő,

-       Dohány-bazárkereskedő,

-       Autókereskedő,

-       Édességkereskedő,

-       Bébi és gyermekruha kereskedő,

-       Élelmiszer- és vegyiáru-kereskedő,

-       Bútor- és lakástextil-kereskedő,

-       Fodrászcikk kereskedő,

-       Cipőkereskedő,

-       Galériatulajdonos, kereskedő.

 

 

 

Eladó

Az eladó szakember a kereskedelmi vállalkozásokban kiszolgálja és tájékoztatja a vásárlókat. Az eladásra kerülő áruk raktározásával, állagmegóvásával, értékesítésre történő előkészítésével, eladótéri kihelyezésével, értékesítésével kapcsolatos feladatokat lát el. Közreműködik az áruk beszerzésének előkészítésében és lebonyolításában.

A szakképesítéssel legjellemzőbben betölthető munkakör(ök), foglalkozás(ok):

-       Élelmiszer- és vegyiáru-eladó,

-       Gyógynövény eladó,

-       Zöldség-, gyümölcs eladó,

-       ABC-eladó,

-       Áruházi eladó,

-       Eladó, fűszerüzlet,

-       Eladó, szupermarket,

-       Élelmiszer eladó,

-       Élelmiszerbolti eladó,

-       Műszakicikk eladó,

-       Híradástechnikai- és elektronikaicikk-eladó,

-       Vas-, műszaki-eladó,

-       Alkatrész-értékesítő, eladó,

-       Bútor- és lakástextil-eladó,

-       Vas-, műszaki-, műanyag-, üvegárubolti eladó,

-       Könyvesbolti eladó,

-       Kultúrcikk eladó,

-       Konfekció-, méteráru- és lakástextil-eladó.

 Az élelmiszer- és vegyiáru-eladó szakma elsősorban azok számára ajánlott, akik nagyobb áruházakban, vagy kisebb élelmiszerboltban szeretnének bolti eladóként elhelyezkedni. Legfontosabb feladata a vevők kiszolgálása, valamint egyéb, az áruforgalomhoz, bolti munkához kapcsolódó feladat ellátása. A jó eladó energikus, figyelmes, megbízható, lelkiismeretes és dolgos. Szereti a rendet és odafigyel a vevőre. A vásárlókkal való foglalkozás jó kapcsolatteremtő készséget, biztos fellépést és beszédkészséget kíván. Sokan nem is gondolnák, hogy egy bolti eladó szakértelmével, szolgálatkészségével és nem utolsósorban kedvességével alapvetően meghatározza mindennapjainkat.

A műszakicikk-eladó korunk nagy vívmányainak számító izgalmas műszaki (villamossági, világítástechnikai, elektronikai, híradástechnikai, számítástechnikai termékek, kisgépek, vasáruk) között éli mindennapjait. Feladata a vevők kiszolgálása, valamint egyéb, az áruforgalomhoz, bolti munkához kapcsolódó feladat ellátása. A műszaki cikkek értékesítése speciális ismereteket követel meg, hiszen ismerni kell az egyre újabb termékek tulajdonságait és felhasználási területeit. A vevőkkel való foglalkozás pedig jó kapcsolatteremtő készséget, biztos fellépést és beszédkészséget kíván.

A ruházati eladó segíti az árubeszerzést, készletezési, raktározási feladatokat végez, értékesítési tevékenységet végez. Ellátja a kereskedelmi egység szabályszerű üzemeltetésével kapcsolatos feladatokat.

A gyógynövény eladó képzésen való részvétel dupla haszonnal kecsegtet, hiszen a hagyományos kereskedő / bolti eladó képzésen oktatott tananyagon felül rengeteg hasznos ismeretet sajátíthatnak el a résztvevők az egyes gyógynövények felhasználásáról, hatásairól, a gyógynövények beszerzési forrásairól, a tárolásuk módjáról. A gyógynövények napjainkban növekvő népszerűsége magát a szakmát is egyre keresettebbé teszi a munkaerőpiacon.

A bolti eladó képesítésben résztvevő diákok tanulószerződést kötnek a munkáltatókkal, így havi rendszerességgel jövedelemhez jutnak, munkatapasztalatot, gyakorlatot szereznek az adott szakmában, megismerik a közös munka szépségeit, fejlődik szakmai és kommunikációs képességük. Elméleti tudásukat a fiatalok jól működő, a vásárlók által is elismert kereskedelmi egységekben, kitűnő szakemberek mellett fejleszthetik tovább.

 

Dekoratőr-lakberendező (2+1 éves)

A bennünket körülvevő tárgy -, szín és formavilág – akár otthonunkról, akár a kereskedelem, szolgáltatás területéről beszélünk- kommunikációs eszköz. A tárgyak tervezésével, megfelelő elrendezésével, az élet-és közterek kialakításával foglalkozó szakemberek pedig művészeti és kommunikációs tevékenységet végeznek:

 • a lakberendezők elsősorban otthonunk, személyes környezetünk,
 • a dekoratőrök pedig a kereskedelmi és szolgáltatási környezet kialakításával foglalkoznak.

A lakberendező és a dekoratőr szakma tehát egy szakmacsoportba tartozó két különálló foglalkozás.

I. Lakberendező tevékenység:

 • a lakóenteriőrök bútorokkal való berendezése az ergonómia szabályai szerint,
 • bútorok, lakástextilek, kárpitok, világítási berendezések, szaniterek, burkolóanyagok stb. helyszínre szabott alkalmazása,
 • méretarányos tervrajzok készítése - kapcsolattartás a kivitelező szakemberekkel,
 • a lakásban megjelenő anyagok, felületek színeinek, felületi hatásának, mintázatának meghatározása,
 • lakberendezési tanácsadás,
 • a megfelelő szakemberek és új termékek felkutatása.

Elhelyezkedési lehetőség: alkalmazottként, alvállalkozóként vagy szerződéses kapcsolat alapján partnere lehet:

 • építészeknek, belsőépítészeknek,
 • lakberendezési termékek forgalmazóinak,
 • kivitelezőknek vagy beruházóknak,
 • kiállítás-szervezőknek.

II. Dekoratőr tevékenység:

 • dekoratőri látványtervek kialakítása,
 • eladáshelyi reklám megszervezése,
 • kivitelezés megszervezése.

Elhelyezkedési lehetőség: alkalmazottként, alvállalkozóként vagy szerződéses kapcsolat alapján partnere lehet:

 • belsőépítészeknek,
 • designer-nek,
 • kommunikációs szakembernek (pl. reklámügynökség),
 • kivitelezőknek, beruházóknak,
 • kiállítás-szervezőknek.

Tananyag:

 • művészettörténet-kortárs művészet-design és bútortörténet, népművészet,
 • ábrázolási gyakorlat (szabadkézi rajz-festés, képi megjelenítés),
 • kreatív szakmai tervezés-lakberendezési stílusok,
 • színelmélet,
 • berendezői általános feladatok (épület-szerkezettan,épületgépészet,lakókörnyezet,ergonómiai ismeretek),
 • lakberendezői tervezés- műszaki rajz,
 • anyagismeret,
 • kirakatrendezés, belső terek dekorációja,
 • számítógépes grafikai programok használata, grafikai, tipográfiai tervezés, képfeldolgozás,
 • vállalkozással kapcsolatos gazdasági és jogi ismeretek.

A lakberendező és dekoratőr szakmákban nagyon fontos a kreativitás, az ötletgazdagság, a térbeli képzelet, a forma- és színérzék, a rögtönzőképesség, a kézügyesség, a rajz-kézség és a jó kommunikációs készség.

Továbbképzési lehetőség:

A szakma iránt mélyebben érdeklődők stylist, ill. enteriőr designer mesterképzésre, vagy felsőfokú- általában művészeti-oktatási intézményekben indított művészeti szakokra jelentkezhetnek (pl.: design, építőművészet, formatervező, multimédia)